Artık kadınlar kıl, tüy problemlerine saatlerce zaman ayırmak istemiyor ve lazer epilasyon gibi alternatif ve uzun süreli çözümler arıyor. Lazer epilasyonda amaç kıl köklerini lazer ışığıyla yakmaktır. Bir uzman lazer cihazı ile cildinize lazer enerjisini gönderir. Kıl köklerine ulaşan lazer köklerin içine hücum eder ve kökler kıl uzatma işlevini yitirir. Lazer epilasyon bilinenin aksine sadece kadınlarda değil erkeklerde de kullanılır. Bireylerin ten renklerine, kıl renklerine ve köklerine bakılarak seans sayısı belirlenir. Bu seanslara eksiksiz gidildiğinde tekrar tüylenme kesin olmasa da bir daha yaşanmaz. Peki, bu başarıyı arttıran faktörler nelerdir?

 1. Lazer epilasyon yapılacak bölgedeki kıllar koyu renkte ise ve kalınsa epilasyondan elde edilen sonuç daha iyidir. Kıl kalın olduğunda lazer enerjisini daha iyi tutar ve lazer ışığı kıl köküne daha çok zarar verebilir.
 2. Lazer ışığının bir ısısı vardır. Bu ısı çok yüksek olduğunda cildi yakabilir, çok az olduğunda kıl köklerine etki etmez. Yani bu ısı cildi yakmayacak kadar az, kıl kökünü tahrip edecek kadar çok olmalıdır.
 3. Lazer tabancasıyla ışık cilde atılır. Bu atımın sıklığı cilde ve kıla göre ayarlanmalıdır.
 4. Beyaz tüylere lazer etki etmez.
 5. Lazerden önce soğutma yapan cihazlar vardır. Bu cihazlarda soğuğu iyi ayarlamak yapılan lazer uygulamasının etkili derecede yapılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda lazer epilasyon işleminden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonu azaltır.
 6. Lazer epilasyon yaptıracağınız bölgeye göre işlem başarısı değişir. Yüz ve kollarda başarı oranı düşük; koltuk altı, genital bölge ve bacaklar başarı oranı yüksek bölgelerdir. Sırt ve göğüs bölgesi de lazer epilasyon da başarı için problemli yerlerdendir.
 7. Bireyin genetik yapısı da bu başarıyı değiştiren etmenlerdendir.
 8. Lazer epilasyon yapılacak kliniğin kullandığı cihazlar, uygulamayı yapan uzmanın bilgisi de başarıyı etkiler.
 9. Bazı uzmanların görüşlerine göre her bölgeye aynı cihaz kullanılmamalıdır. Her bölge de işe yarayan cihazların farklılık gösterdiğini düşünen bu uzmanlar, lazer epilasyon merkezlerinde cihaz çeşitliliğinin olması gerektiğini savunurlar.
 10. Seans aralarında ve lazer işlemi tamamen bittikten sonra vücudunuza bakım yapmanız hem cildiniz için hem de yapılan işlemin kalıcılığı için önemli bir faktördür.
 11. Kılın yapısına, rengine ve ten rengine bağlı olarak başarı sağlanacak seans sayısı farklılık gösterir. En doğru seans sayısı uygulandığında başarıya ulaşma ihtimali artacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş:

Sende Yorumunu Yaz