Tıbbi olarak ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan lazer epilasyon, kalıcı çözümler üretebilmesi nedeniyle insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Lazer epilasyon temel olarak, ısı yoluyla vücut üzerindeki istenmeyen tüylerin yok edilmesi yöntemidir. Bu yöntem daha çok kalın ve koyu kıllar üzerinde etkilidir. Lazer epilasyonun uygulama öncesi kadar, uygulama sonrası kısmı da önemlidir. Özellikle lazer epilasyon sonrasında bilinmesi gerekenler ve uygulamanız gereken bazı işlemler vardır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde lazer epilasyon yöntemi vücut üzerinde ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir.

Lazer Sonrası Güneş Işınları Oldukça Tehlikeli

Lazer epilasyon yapıldıktan sonra dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Lazer epilasyon sonrası bilinmesi gerekenler arasında ilk olarak, güneş ışınları geliyor. Güneş ışınları lazer epilasyon sonrasında çeşitli yan etkili meydana getirebiliyor. Bu nedenle lazer epilasyon yaptırdıktan sonra 3-5 gün kadar aşırı güneşe maruz kalınmamalı. Aynı zamanda bu süre içerisinde solaryuma da girilmemelidir. Buna rağmen kişiler zorunlu olarak güneş ışınlarına maruz kalıyorsa, yüksek koruma faktörlü kremler kullanılabilir. Lazer epilasyondan duş almakta hiçbir sakınca yoktur. Ancak bu duşu da yine çok fazla sıcak su ile yapmamanız önerilir. Lazer sonrası aşırı sıcağa maruz kalmak her şekilde cilt için olumsuz etki yaratır. Bu açıdan lazer epilasyon sonrası ılık bir duş alabilirsiniz.

Lazer Sonrası Oluşan Cilt Kızarıklıkları

Lazer epilasyon sonrası cilt üzerinde birçok kızarıklık ve kabarma meydana geliyor. Lazer epilasyon sonrası bilinmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan birisi de bu kızarıklıklardır. Birçok kişi bu kızarıklıkların normal olmadığını düşünerek, uygun olmayan ve önerilmeyen çeşitli kremler kullanıyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki, lazer sonrasında cilt üzerinde oluşan kızarıklıklar son derece normal. Esasen bu kızarıklıklar kıl köklerinin tamamen yok edildiğini ve işlemin başarılı olduğunu gösterir. Bu kızarıklıklar ve kabarıklıklar kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Cildi Tahriş Eden Uygulamalardan Kaçının

Lazer epilasyon sonrasında cilt üzerinde tahriş yaratacak her türlü işlem sakıncalı görülür. Lazer epilasyon sonrası bilinmesi gerekenler arasında; peeling ve kese gibi yöntemlerin cilt üzerinde olumsuz etki yaratacağıdır. Bu nedenle lazer epilasyon sonrasında belirli bir süre bu uygulamalardan kaçınmak gerekiyor.

Arkadaşlarınla Paylaş:

1 Yorum

Sende Yorumunu Yaz