IPL tedavi yönteminde kullanılan etkili makine lazer ile benzer niteliktedir. IPL makinesi uygulanan dokunun çevresine de yayılarak tedavi ederken, lazer doğrusal bir şekilde etki eder. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar dikkate alındığında hedef alınan bölgeler arasında farklılık mevcuttur. Lazer ışığının etkisi, kıl kökünü hedef alabilir, damar içindeki hemoglobini hedef alabilir veya ciltteki melanin dokusunu hedef alabilir. IPL sisteminde ise uygulanan noktadan dalgasal şekilde yayılan ışın ile birlikte tüm kromoforları hedef alan yapıdadır. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar arasında uygulanan bölge farkı varken sonuç itibariyle de IPL sisteminin yan etkilerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Saçılma özelliği nedeniyle lazer ışınlarının yanında daha zararlı olduğu söylenir.

IPL Sisteminin Kullanıldığı Tedavi Durumları

IPL sistemi lazere göre daha yüksek enerjide atışlar yapabilir. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar dalga boyunda da kendini gösterir. Lazerde tek bir dalga boyu kullanırken IPL sisteminde farklı düzeylerde dalga boyları kullanılır. IPL sisteminde atım süreleri, atım gücü ve atım sayıları uygulayan kişi tarafından belirlenir. IPL cihazı ayarlanabilen özelliği nedeniyle pek çok cilt problemlerinde de rahatlıkla kullanılır.

Akne, cilt yenileme, leke, kırışıklık gibi tedavilerde kullanılabildiği gibi epilasyon, çatlak gibi tedaviler için de tercih edilen bir yöntemdir. Cilt ile ilgili problemlerde tanıyı koymak ve IPL uygulaması yapabilmek için dermatolojik bilgi gerekir. Bu nedenle cilt tedavileri için dermatologlar gözetiminde kullanılması önerilir. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar hassaslık konusunda da kendini hissettirir. IPL cilt tedavilerinde ön planda olduğundan kullanılırken daha hassas ve yan etkileri düşünülerek bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

IPL Tedavisinde Rastlanan Yan Etkiler

Epilasyon tedavisi kapsamında lazer tedavisi ile hemen hemen aynı yan etkileri gösterir. Ve bu yan etkilerin görülme olasılığı vücudun hassaslığı ile doğru orantılıdır. Ciltte kızarıklık, kahverengi leke, kıl kökü iltihaplanması, su toplaması, yanık izleri gibi etkileri mevcuttur. Bu şekilde görülen yan etkileri nedeniyle doktor olmayan kişiler tarafından cihazların kullanımı tehlikelidir. Kullanıldığı takdirde kalıcı yanıklara ve ciltteki benler dikkate alınmadığında kanser oluşumunda rol oynayabilir. Estetiysen IPL cihaz kullanımlarında yeterli teknik bilgileri yoktur. Ciltte bulunan benlerin iyi huylu ya da kötü huylu olduklarını ayırt edemeyip cilt kanseri olabilecek bölgelere atış yapmaları riski bulunur.

Ayrıca lazer epilasyon yapılmayan durumları da yine ilgili konunlardan görebilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş:

2 yorum

  1. bayramestetik on

    Epilasyon yaptırmak istiyorum ancak bu konuda önerisi olan firmalardan IPL’mi yoksa lazer epilasyon hizmetimi almak daha sağlıklı olacak bu makale de bunları öğrenmiş oldum. Sanıırm tercihimiz lazerden yana kullanacğaım. Ama yine de merkeze gittiğimde detaylı araştıracağım bu konuyu.

Sende Yorumunu Yaz